Özlem Köse ile Söyleşi Yaptık!

19.07.2024

 

#GençSanatçıFonu (GSF) 2023 dönemi yararlanıcısı Özlem Köse ile GSF üzerine konuştuk. ✨

"Sızıntı", Enstalasyon

 

Merhaba, ben Özlem Köse. Gaziantep doğumluyum ve neredeyse 10 yıldır İstanbul’da yaşayan bir görsel sanatçıyım. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde tamamladım. Kadın mücadelesinden kişisel deneyimlere, Türkiye'nin siyasetinden gündelik yaşama kadar çeşitli konularda anlam arayışında, bir şeyler üretmenin peşindeyim. Bu aralar; yakın zaman için konuşursak, dünya siyasetini takip ediyorum ve tabii ki Gazze soykırımına tanık oluyor; kafamda bir yığın düşünce ile insanlığa hayretle bakıyorum. Onun dışında Kız Başına ile yürüttüğümüz bir sergi vasıtasıyla ilk defa veri sanatı ile tanışma fırsatı buldum.  

 

 

Projem, 6 Şubat depremine ve bizim felakete tanıklığımıza odaklanıyor. Aynı zamanda doğrudan yeni tanıklıklar üreterek dayanışmanın kapısını aralıyor. Ancak bunu nasıl gerçekleştireceğini sergide göreceğiz; çünkü insanların ilk karşılaşmasından neler doğacağını merak ediyorum.

 

 

ALİKEV’in açılış için yaptığı üç günlük etkinlikler, sanatçılara destek olmak isteyen birçok kurumun örnek alması gereken ve tüm sürecinin en etkili bölümüydü. Bu etkinlikler, sadece sanatsal bir etkileşim değil, aynı zamanda işbirliği ve dayanışma kültürünü pekiştirmemize olanak tanıdı. Benim projem süreç içinde şekillenecek bir proje değildi o nedenle değişiklik yaşanmadı ancak ALİKEV’in sağladığı dayanışma çatısı, samimi ortam ve ihtiyacını duyduğum kolektif süreç bir şeyleri değiştirdi.

 

 

Böylesi bir çağda, sanatçılar için birlikte üretim alanı bulmanın veya kapısını çalabilecek birilerine sahip olmanın kolay olduğu söylenemez. GSF’nin en başta dokunduğu nokta, hatta sunduğu vaat; kolektif üretimin olanaklarını aramaktı. Bunu sağlamak için oldukça çaba sarfedildi. Bence, şu an gelinen nokta, bu çabanın sadece bu senenin sergisi için değil, olabildiğince uzun soluklu olduğu hissini veriyor. Bu da birçok imkan için umut doğuruyor, tabii ki.

En başta, sanat hukuku meselesi çok ciddi bir sorun ki; okullarda dahi öğretilmiyor. GSF’ye değin, bu konu üzerine eğilen, sanatçılara öğretmek için çabalayan birileriyle karşılaşmamıştım. Hiç yabana atılmayacak bir destek bence.

 

 

Yurt içi ve yurt dışındaki sergilerde ve yarışmalarda yer alarak, irili ufaklı kurumlarla işbirliği fırsatı buldum. Her serginin ve her kurumun kendine özgü dinamikleri bulunuyor. Bazılarına neden katıldığımı düşünüp, CV’mden sildim; ancak bazıları benim için önemli etkiler yarattı. Bu etkileyici deneyimlerden biri OMUZ oldu ve ona özel bir yer ayırırım. Ayrıca, Goethe Enstitüsü'nün sağladığı CultureCIVIC Sanatsal Üretim Fonu'nun ilk yılında yer alan sanatçılardan biriydim. Uzun süredir tasarladığım bir projenin gerçekleşmesini sağlayan ve farklı konularda tecrübe kazanmama katkıda bulunan bu destek de benim için önemliydi.

Ali İsmail Korkmaz.

Üretim desteği ihtiyacı.

Kolektif arayışlar.

Blog Yazıları

Haberler & Güncel Bilgiler

Bekleyin...