Suhan Lalettayin - Hakan Öktem

ŞİİR YAZ, 2023
Video-şiir, (Renkli/Sesli) 7’

Büyük veri istatikleriyle çalışan kurumların güncel tahminlerine göre her gün 328,77 milyon terabayt veri üretiliyor. Gündelik hayatta tanık olduğumuz yüzlerce olayın yanı sıra, medya aracılığıyla tükettiğimiz veriler tarafından durmaksızın stimüle edilen beyinlerimiz, bu denli filtresiz veriyi sağlıklı bir şekilde işleyebilmek üzere evrimleşmedi. Aşırı bilgi yüklemesinin sebep olduğu merhamet yorgunluğu, duyarsızlaşma, tükenmişlik ve stres, işin patolojik boyutunu da ortaya çıkarıyor.
Başlangıçta ironik, satirik ve manifest bir meta-şiir olan ŞİİR YAZ’ın her bir dizesini, sosyal medya platformlarından, stok footage ve arşiv sitelerinden, reklam filmlerinden, dizilerden ve realite şovlarından derin bir kazı sürecinin sonunda elde ettiğimiz görsel veriler; çektiğimiz handycam görüntüleri ve kaotik bir ses tasarımıyla birlikte kurgulayarak epileptik ve kırık estetiğe sahip, camp bir video-şiire dönüştürdük.
Popüler kültürden ve güncel estetik eğilimlerden beslenen iki multidisipliner sanatçı olarak, ŞİİR YAZ ile sıklıkla romantik ve bireysel kalıplara sıkıştırılan “şiir”in önceliğinde bir kavram olarak “sanat”ın hayattan bir kaçış görevi görmesi gerektiğini savunan konvansiyonel anlayışı reddediyor; çağdaş sanatın işlevsel mistifikasyonuna karşın, kaosun patolojisiyle yüzleşeceğimiz ve tanıklıklarımızdan besleneceğimiz hareket ihtimallerini akla getirmek istiyoruz.

↩ Geri dön

Galeri

Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.