Fırat Özeler

Kavur, 2022
Belgesel, 88’

Kavur, birbirini hiç tanımamış ve 30 yıl arayla yaşamış iki insanın, hayata, filmlere, yaşadıkları ülkeye ve hiç geçmeyen ortak travmalara dair gerçekleştirdiği hayali bir diyaloğun hikayesi.

Ömer Kavur, 61 yıllık hayatında 13 uzun metrajlı film çekti. Bu filmlerin hepsinde aidiyet krizleri, yalnızlık ve iç yolculuklar karakterlerinin en belirgin özellikleri oldu. Kavur da kendi yarattığı karakterlerinden pek farklı değildi, onun da tüm hayatı arayış ve sorgulamalarla geçti.

Belgesel, Kavur’un filmlerine hayran ve kendisini onun karakterlerine benzeten bir kadının yaşadığı ülkeyi sevme ve kendi yerini bulma çabalarını Kavur’un hayat öyküsüyle paralel olarak anlatıyor. Bu hayali arkadaşlık, zamanla kadın ve Kavur arasında bir diyaloğa ve ortak bir çare arayışına dönüşüyor.

Filmin çekimleri 2 sene boyunca, 3 ülkede ve 21 farklı şehirde gerçekleşti. Kavur’a ait daha önce görülmemiş yüzlerce fotoğraf ve birçok filminin el yazması senaryoları araştırma aşamasında ortaya çıktı. Ayrıca, Ömer Kavur’un daha önce ortaya çıkmamış ve kimsenin haberdar olmadığı iki kısa filmi de yapım sürecinde bulundu ve dijitalize ettirilerek koruma altına alındı.

↩ Geri dön

Galeri

Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.