Seyhan Yegin ile Söyleşi Yaptık!

19.07.2024

#GençSanatçıFonu (GSF) 2023 dönemi yararlanıcısı Seyhan Yegin ile GSF üzerine konuştuk. ✨

İsimsiz, Dijital Sanat

  • Seni biraz tanıyabilir miyiz? Bu aralar neler yapıyorsun?    

Ben Seyhan Yegin. 21 yaşındayım, Gaziantep doğumluyum. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünde 2. sınıf öğrencisiyim. Deprem sebebi ile uzaktan eğitime geçildi 1 yıl süreyle. Çizim yeteneğine sahibim. Dijital  çizim, karakter, site, uygulama ve logo tasarımı gibi alanlarla uğraşıyorum. ALİKEV’e Düş Elçisi olarak başvurdum. Ancak Gaziantep’te olma sebebi ile Düş Elçisi olarak bu dönem katılamıyorum. 

Yararlanıcı olarak tekim. Onun dışında bana destek çıkan ve yardımcı olan hocam Fatma Gamze Taşoğulları (ATÖLYE HOCAM) var.  

Bu aralar evde vakit geçiriyorum. Sergi için eskizler yapıyorum, kitaplar okuyup fikir edinmeye çalışıyorum. Üniversitenin  uzaktan olma sebebi ile daha çok eve bağlandım diyebilirim. Onun dışında bazen ilgimi çeken filmler için sinemaya gidiyorum. Kursa atölye hocamın yanına gidiyorum. 

  • GSF 2023 döneminde üretimler “Tanıklık” temasında yapılıyor. Projenizin tema ile ilişkisinden bahseder misin?  

Projemin tema ile ilişkisi şu şekilde; 

Depremde yaşadığım o anları, karmaşayı ve neler hissettiğimi 7 sahnede dijital olarak çizeceğim. Orada doğrudan kendim maruz kaldığım olayları, hissettiğim duyguları soyut bir şekilde çizeceğim. Sahnenin 7 olmasının nedeni Antakya'nın 7 defa  yıkılıp dirilmesidir. Tema ile ilişkisi, tanıklık ettiğim olayları çizecek olmam ve orada nasıl bir felaket yaşandı, ne gibi korkular yaşadık, bunu göstermek. 

  • Açılış etkinlikleri nasıl geçti, sürece katkısı oldu mu? Proje süreci nasıl gidiyor, beklediğin gibi mi, çalışmanda değişiklikler  oldu mu?  

Açılış benim için çok verimliydi. Beklediğimden çok daha iyi gitti. Yaptığım projeye çok katkı sağladı. Diğer proje sahiplerine projemi sunduğumda hatalarımı fark edip anlattılar. Bu doğrultuda gerekli gördüğüm yerleri değiştirdim. Gayet güzel bir  iletişim sağlanıyordu ki bu bana güven verdi ve rahatlattı.  

Şu an süreç beklediğimden daha iyi gidiyor.  Özellikle Zoom’dan yapılan eğitimler, toplantılar bana çok katkı sağlıyor. Değişiklik  olarak çizimi son derece soyut yapmayı düşünüyordum. Bunun yerine figüratif bir soyutlamanın daha iyi olacağını düşündüm. Daha anlaşılır ve görünür olması açısından. 

  • GSF’de sanatçılar için ne gibi fırsat ve imkanlar görüyorsun? 

Öncelikle GSF'de profesyonel bir ekiple çalışıyorum ve mentorluk ediyorlar. Burada yalnız olmadığımızı bildiğim için rahatça projeme devam edebiliyorum. Bize sunulan en büyük imkan eserlerin hakkı bizim olması bu benim açımdan çok büyük bir fırsat çünkü genele baktığımızda fon sahipleri eserlerin haklarını satın alıp eser sahibinden izin almadan istediği gibi sergiliyor. Bir diğer imkan ise kurumun sergiden sonra bile iletişim kurması bizi yalnız bırakmaması. 

  • Daha önce kurumlarla çalışma deneyimin oldu mu? Paylaşmak ister misin?  

Şu an bir şirkette stajyer olarak uzaktan çalışıyorum. Daha önce hiç sergi, yarışma, hibe vb. deneyimim olmadı. GSF ilk deneyimim. 

  • GSF ye başvurmak için 3 sebep söyler misin :) 

Her daim yardım etmeye açık bir ekip var. 

Seçilen projenizi mentorlar eşliğinde rahat bir şekilde yapabilirsiniz 

Özgeçmişinize güçlü bir deneyim ve proje katmak isterseniz Genç Sanatçı Fonu en iyi seçeneklerden biri.

Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.