Mavi Melike Çatkın ile Söyleşi Yaptık!

19.07.2024

#GençSanatçıFonu (GSF) 2023 dönemi yararlanıcısı Mavi Melike Çatkın ile GSF üzerine konuştuk. ✨

"Çatlakların Sesi" Enstalasyon


Seni  biraz tanıyabilir miyiz?
 

Merhabalar ben Mavi Melike Çatkın . Projemin adı; “Çatlakların Sesi” Bu ara üzerinde çalışmak istediğim çalışmaları derleyip toparlayıp  onları destekleyecek bazı okumalar ve araştırmalar yapmaktayım.

Genç Sanatçı Fonu (GSF) 2023 döneminde üretimler “Tanıklık” temasında yapılıyor. Projenizin tema ile ilişkisinden bahseder misin?

İçinde yaşadığımız evlerin ve binaların kolonları , adeta bu mekanların sessiz tanıklarıdır. Mekanın iç dekorunu, dış dekorunu veya atmosferini istediğimiz gibi değiştirebiliriz, ancak kolonların üzerindeki çatlakları veya hasarı, binanın geçmişi hakkında bize gerçek bir ses kaydı gibi bilgi sunar. Bu nedenle, kolonlar, bu yapıların yaşadıklarını ve deneyimlediklerini yankılayan bir ses olarak kalır.

Açılış etkinliği nasıldı? Sürece katkısı oldu mu?

Açılış etkinliği, ekibi tanımak için çok faydalı oldu. Süreç güzel gidiyor . Henüz bazı noktalar hazır değil ama süre boyunca yoluna girecektir. Herhangi bir değişim olmadı olacağını düşünmüyorum. Şu anlık  her şey yolunda.

GSF’de sanatçılar için ne gibi fırsat ve imkanlar görüyorsun?

GSF'de sanatçılar için birçok değerli fırsat ve imkan görüyorum. Öncelikle, GSF'nin sanatsal üretim için sağladığı mali destek büyük bir avantaj. Kendi sanatsal projelerimizi gerçekleştirmek ve yeni eserler oluşturmak için bu fonla çok önemli bir kaynak sunuyor. GSF'nin sanatçılara sunduğu atölyeler, çalıştaylar  gibi etkinlikler sayesinde, yaratıcı düşünceyi teşvik eden bir ortamda bulunuyoruz. Bu tür etkinlikler sanatçılar arasında işbirliği ve iletişimi artırıyor ve yeni perspektifler kazanmamıza yardımcı oluyor.

Daha önce kurumlarla çalışma (sergi, yarışma, hibe vb. şekillerde) deneyimin oldu mu? Paylaşmak ister misin?
 
Katıldığım sergiler oldu evet . Fuarda işerim sergilendi. 2 tane karma sergide bulundum. Bu kadar deneyimim oldu.

Bonus soru: GSF’ye başvurmak için 3 sebep söyler misin :) 

1) GSF fonları, sanatçıların daha fazla öğrenme ve gelişme fırsatına sahip olmalarını sağlar. Atölyelere ve mentorluklara katılmak gibi eğitim imkanları sunar.

2)  Sanatı Paylaşma: Bu fonlarla, sanatçılar çalışmalarını daha fazla insanla paylaşabilirler. Sergiler ve etkinlikler için maddi destek sunar, böylece sanatçılar eserlerini daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturabilirler.

3) Postanede düzenlenen açılış etkinliği çok eğlenceliydi . Herşey çok iyiydi ama özellikle ayran aşı çorbası için bile başvuru yapılabilir diye düşünüyorum: )

Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.