Gamze Çiçek ile Söyleşi Yaptık!

19.07.2024

 

#GençSanatçıFonu (GSF) 2023 dönemi yararlanıcısı Gamze Çiçek ile GSF üzerine konuştuk. ✨

"Tohumları Saklayanlar", Kolaj

 

  • Seni biraz tanıyabilir miyiz? Bu aralar neler yapıyorsunuz? 

Merhabalar, ben Gamze Çiçek. İzmir’de yaşıyorum. Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra yine aynı bölümde Ege Bölgesi’nde neoliberal politikalar bağlamında gelişen ekoloji protestolarının dinamiklerine yoğunlaştığım çalışmamı yürüttüm. Eğitim hayatımı sürdürürken bir yandan hizmet sektöründen sosyal araştırma projelerine kadar uzanan geniş bir yelpazede iş tecrübeleri edindim.  

Şu sıralar ekoloji hareketleri alanında çeşitli programlar aracılığıyla birikimimi geliştirip sahada yer almaya çalışıyorum. Genç Sanatçı Fonu kapsamında, ekolojik yıkım projeleriyle yerlerinden edilerek çeşitli mülksüzleştirme süreçlerine maruz kalan kadınların deneyimlerine odaklandığım “Tohumları Saklayanlar” isimli kolaj projemin çalışmalarını yürütüyorum. Yakınlarda ise feminist otoetnografi yöntemiyle kadın yaşam hikayelerine eğildiğimiz çalışma grubumuzda kadın anlatılarını kolajlarıma taşıdığım ufak bir sergi çalışmam oldu.

 

  • GSF 2023 döneminde üretimler “Tanıklık” temasında yapılıyor. Projenizin tema ile ilişkisinden bahseder misin?

‘Tohumları Saklayanlar’’ projesi en basit ifadesiyle kadınların yaşam hikayeleri ve tohumların, ‘tanıklık’ hususundaki kesişimlerini ve aralarındaki bağı işaret ediyor. Bu projeyle, sosyodoğalarından kopan kadınların yaşam hikâyelerinde, hafıza bagajlarında bu göç hallerindeki sosyoekonomik, politik süreçlerin izdüşümlerini feminist politik ekoloji merceğiyle inceleyerek, nihayetinde toplanacak türlü materyallerle kadın tanıklıklarını kolaj sanatıyla bir ifadeye kavuşturmaya çabalıyorum. Bunun için göç eden kadınların yaşam öykülerini dinleyerek kişisel fotoğraf arşivlerinin, eşyalarının, hatırlama unsuru olarak ekolojik unsurların ve imgelemlerinin, yaşam öykülerinin peşinden koşuyorum. Çalışmanın ana teması tarihsel bağlamlarında kadınlar ve doğa arasındaki bağın vurgusu üzerine gelişmekte.

 

  • Açılış etkinlikleri nasıl geçti, sürece katkısı oldu mu? Proje süreci nasıl gidiyor, beklediğin gibi mi, çalışmanda değişiklikler oldu mu? 

Proje kapsamında şu anda saha araştırmamı gerçekleştirdiğim bir aşamadayım. Bir yandan kadın deneyimi, ekoloji başlıklarına dair okumalarımı yürütürken bu anlatıları kolajlarımda nasıl ifadeye kavuşturabilirim’in alternatifleri üzerine masamda deneysel çalışmalar yapıyorum. Açılış etkinliklerine gelirsek; paylaşıma, birbirimizi tanımaya, desteklemeye yönelik eğlenceli dolu dolu bir takvim geçirdik. Burada günümüz koşulları altında genç bir sanatçı olma, sanatsal bir üretimde bulunma gibi hallere dair deneyimlerimizi paylaşmak ve bu alanda geniş bir ağın parçası olduğumuzu hissetmek en heyecanlandırıcı kısımlardan biriydi.

 

  • GSF’de sanatçılar için ne gibi fırsat ve imkanlar görüyorsun?

Genç Sanatçı fonu ile oluşturulan ağ içerisinde öncelikle kolektif bir çalışma deneyiminin parçası oluyorsunuz. Bunun yanı sıra etrafınız sanatsal üretim alanında hak temelli bir bakış açısıyla, sanatçı örgütlenmelerinden sergi, hibe, sunum tekniklerine kadar uzanan deneyimlerin aktarıldığı bir ortam ile çevreleniyor. Bunun da bir sanatçı, özellikle bir genç sanatçı için güçlendirici yönü açıkça ortada.

 

  • Daha önce kurumlarla çalışma (sergi, yarışma, hibe vb. şekillerde) deneyimin oldu mu? Paylaşmak ister misin? 

 Hayır, daha önce böyle bir deneyimim olmadı. ‘Tohumları Saklayanlar’ ilk hibe/sergi      çalışmam olacak, oldukça da heyecanlıyım. 

Bonus soru: GSF’ye başvurmak için 3 sebep söyler misin :) 

Sanat alanında hak temelli yaklaşıma sahip olmak,

Geniş bir sanatçı ağının parçası olmak,

Genç bir sanatçı olmanın halet-i ruhiyesiyle mücadelede yalnız hissetmemek:)

 

 

 

 

Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.