Yazı Ece Köz ile Söyleşi Yaptık!

19.07.2024

#GençSanatçıFonu 2023 dönemi yararlanıcısı Yazı Ece Köz ile GSF üzerine konuştuk. ✨

"ORADAYDIM" Performans, Video enstalasyon

Seni biraz tanıyabilir miyiz? 

Ben Yazı. İstanbul’da doğup büyüdüm ve hala bu şehre tanıklık ediyorum. Performans ve ses alanında üretimde bulunuyorum, aynı zamanda editoryal çalışmalarım oluyor. Ocak ayından beri baskıya hazırladığım bir şiir gazetesi var. Düzenli bir işte çalışmıyorum. 

2.. GSF 2023 döneminde üretimler “Tanıklık” temasında yapılıyor. Projenin tema ile ilişkisinden bahseder misin?

GSF’nin bu yılki temasını öğrenince heyecanlandım çünkü pandeminin biraz öncesinden bu yana fiziksel ve duygusal temasa dair düşünmeye hevesliyim. Hareketteki ve görseldeki arayışlarım çoğunlukla bu konu etrafında oluşuyor. “ORADAYDIM”, olası tanıklık biçimlerine, tanıklığın olası mesafelerine ve özellikle ‘olan’ın karşısında onu ‘geri almaya’ çalışan bir konumda dolaşan bir beden ile oluşacak.

3.Açılış etkinliği nasıldı? Sürece katkısı oldu mu? 

Açılış/tanışma buluşmaları çok keyifli ve verimliydi. Söyleşi, sunum ve atölyeler müthiş dolu ve bunların dışındaki sohbet, yemek, çay kahve molalarında arkadaşlarla tanışmak çok gerekli ve güzeldi. 

Açılış etkinlikleri konuya (tanıklık temasını kastediyor) dair bakışımı değiştirmedi ya da etkilemedi. Daha doğrusu heyecanımı kamçıladı diyebilirim. 

Süreç (üretim süreci) biraz yavaş ama yoğun ilerliyor. Bolca konuşuyoruz, düşünüyoruz. Sergi alanında hareket çalışmalarıma henüz başlayamadım.

GSF’de sanatçılar için ne gibi fırsat ve imkanlar görüyorsun?

Farkındalık, bilinçlendirme ve bir arada üretim imkanı görüyorum bol bol. Deneyim ve bilgi aktarımını her durumda çok önemli buluyorum.

Daha önce kurumlarla çalışma (sergi, yarışma, hibe vb. şekillerde) deneyimin oldu mu? Paylaşmak ister misin?

Birebirde fazla bir işbirliğim olmadı. Genelde dahil olduğum ekip ya da birlikte çalıştığım kuruluş, söz konusu kurumla iletişimdeydi. Fakat aktif olarak katıldığım hiçbir festival, sergi, yarışma gibi etkinlik de ALİKEV’de olduğu gibi samimi ve verimli geçmedi. 

GSF’ye başvurmak için 3 sebep söyler misin :)  

CESUR; GERÇEK; GENÇ

Sizi seviyorum. Kolay gelsin.

Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.