GSF 2022 Yararlanıcısı Cemal İşnas ile Söyleşi Yaptık!

19.07.2024

Cemal İşnas, Dibistan, 2022. Belgesel. 35’’ 

 

#GençSanatçıFonu 2022 dönemi yararlanıcısı Cemal İşnas ile GSF üzerine konuştuk.

Cemal, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümü son sınıf öğrencisi olarak lisans eğitimine devam etmekte. İlgi alanlarını ise edebiyat, senaryo yazma, belgesel sinema, fotoğraf, tiyatro, arşiv araştırmaları gibi alanlar oluşturuyor.

 

  • Seni biraz tanıyabilir miyiz? Cemal İşnas kimdir? Bu aralar neler yapıyorsun?

Bana sorulan sorular içerisinde cevaplamakta en çok zorlandığım sorulardan biridir bu soru. Çünkü kendim ile ilgili bir şeyler yazmayı ya da konuşmayı asla beceremiyorum. Ama kısaca bahsetmek gerekirse, ilkokul ve liseyi Van’ın Edremit ilçesinde okudum. Lise yıllarımda hocamızın bizlere film izletmesiyle sinemaya merak saldım. Ama ilkin sadece bir izleyici olarak sinema ile ilgilenmeye başladım. Üniversiteye geçtiğim de sinemaya çok uzak bir bölüm okumak zorunda kaldım. Ve nihayetinde bölümü yarıda bırakıp sinema okumaya karar verdim. Şu anda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesin Sinema ve Televizyon bölümünde öğrenci olarak eğitim hayatıma devam etmekteyim. Hâlihazırda kısa filmler yapıp  iyi bir sinema izleyicisi olmaya çalışıyorum

 

  • GSF 2022 döneminde üretimler “Iskalamak” temasında yapılıyor. Projenin tema ile ilişkisinden bahseder misin?

Yapmış olduğum bu projede, 90’lı yıllarda köy boşaltmaları ile beraber evleri yıkılan ve hayvanları talan edilen bir ailenin başka yere göç etme cesaretinde bulunamama ve bunun sonucu olarak da köy okulunda yaşamını sürdürmesini konu alıyor. Her şeyden önce bu ailenin yaşamının ıskalandığı anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra ailenin de ıskaladığı yalnızca somut-maddi bir yaşam değildir aynı zamanda soyut yani varoluşsal anlamda yaşamı ıskalamaktadır. Dolayısıyla burada ıskalamak kavramı, dış müdahalelerin bir sonucu olarak anlam kazanmaktadır. 

 

  • Açılış etkinliklerinin sürece katkısı oldu mu? Proje süreci nasıl gidiyor?

Açılış etkinliğinin ve devamındaki programların gerek kendi projemizin gerekse de diğer katılımcıların projelerini tanıma imkanı verdiği için çok faydalı bulduğumu söyleyebilirim. Projemin sunumunu yaptıktan sonra katılımcılardan gelen sorular ve öneriler doğrultusunda projemi yeniden tasarlama fırsatı buldum. Bu açıdan açılış etkinliğini çok değerli buldum diyebilirim.

 

  • GSF’de genç sanatçılar için ne gibi fırsat ve imkanlar görüyorsun?

GSF’nin genç sanatçılara öncelikle bir arada olma fırsatını vermesi ve üretilen her proje muhakkak ki bir birlikteliğin ürünü olduğu için çok değerli görüyorum. Sadece bu projeler için değil, sonraki çalışmalar için de aslında ciddi bir temel sağlamaktadır.    

 

  • Son olarak söylemezsem olmaz dediğin bir şey var mıdır? :)

Hayatta sahip olduğum yer, hak ettiğimden daha iyidir. Hak etmediğim kadar iyi bir yere sahibim. Hak ettiğimden bir sıra üstteyim.

  • KRZYSZTOF KIESLOWSKI

Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.