Dilan Mine Uğurlu ile Söyleşi Yaptık!

19.07.2024

#GençSanatçıFonu 2023 dönemi yararlanıcısı Dilan Mine Uğurlu ile GSF üzerine konuştuk. ✨

"Fırtına Habercisi" Kukla, 2023

Seni biraz tanıyabilir miyiz? 

Merhabalar! Ben Dilan Mine Uğurlu. Genç Sanatçı Fonu’na “Fırtına Habercisi” adlı dev kukla çalışması ile dahil oldum. Dekor ve kostüm tasarımı bölümünden mezun olduğumdan bu yana, yaklaşık 2 senedir kendi atölyemde çalışmalarımı sürdürmeye devam ediyorum. Ekonomik koşulların rüzgarında savrulurken; bir genç sanatçı olarak üretim alanı olan atölyeyi ayakta tutmak ne kadar zorsa umudumu bir o kadar diri tutmak için çabalıyorum. Bu çabanın yanı Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanat ve tasarım alanında yüksek lisans yapıyorum. Bununla beraber “kuklanın politik alandaki yeri ve politik bir araç olarak kullanımına” dair giriştiğim araştırma ve yazım sürecine hazırlanıyorum. 

 

 

GSF 2023 döneminde üretimler “Tanıklık” temasında yapılıyor. Projenin tema ile ilişkisinden bahseder misin?

Projede yer alacak olan dev kukla esasen bir “dev fırtına kuşu”. Bu kuş, tanıklıkları sayesinde fırtınaya karşı uçabilen bir kuş. Maruz kaldıkları ve tanık oldukları ile beraber heybesinde biriktirdikleri her yanına tesir etmiş. Ona baktığımızda dokusunda göreceğimiz bazı materyaller sayesinde, yaşadıklarımızı bizlere hatırlatacak. Ancak hatırlatmakla kalmayıp her kanat çırpışıyla, bizlere fırtınaya karşı uçmayı ve mücadele etmeyi gösterecek. Yalnızca dile getirmeyecek, harekete geçmeyi öğretecek. 

 

 

Açılış etkinliği nasıldı? Sürece katkısı oldu mu? 

 

Açılış etkinliği sonrasında benimle benzer süreçlerden geçen genç arkadaşlarımla beraber olmak ve bir bilgi akışı sağlamak yalnız olmadığımı farketmemi sağladı. Özellikle bu coğrafyada kolektif bir sanatçı ağının parçası olmak devamlı hatırlamamız gereken dayanışma duygusunu bir kez daha canlandırdı. Yalnızca bir açılış etkinliği ile kalmayıp ilerleyen süreçlerde de gerçekleşen çeşitli buluşmalar ve aktarımlar bu hissiyatların diri kalmasının en önemli faktörlerinden biri. Bu nedenle gerçekleştireceğim projede yardıma ihtiyaç duyduğum anlarda yanı başımda genç arkadaşlarımın olduğunu bilmek ve motivasyonu koruyabilmek her zamankinden daha da kıymetli. 

 

GSF’de sanatçılar için ne gibi fırsat ve imkanlar görüyorsun?

Sanırım fırsat ve imkanların en kıymetlisi, oluşturmuş olduğumuz genç sanatçı ağı diyebilirim. Farklı disiplinlerden bir araya gelen bu kadar insanın birbiri ile tanış olması ve belli aralıklarla bunu sürdürmesi bu sıralar en çok ihtiyaç duyduğumuz şey. Çeşitli meseleler üzerine sürdürülen tartışmalardan, bilgi aktarımları sayesinde sahip olduğumuz üretim süreçlerine kadar her biri oldukça kıymetli. Bunların yanı sıra bu birliktelikler vesilesiyle yeni kolektif çalışmaların ve grupların ortaya çıkma ihtimali bile oldukça heyecan verici. 

 

Daha önce kurumlarla çalışma (sergi, yarışma, hibe vb. şekillerde) deneyimin oldu mu? Paylaşmak ister misin?

ALİKEV Genç Sanatçı Fonu benim için bir ilk ! :) 

 

GSF’ye başvurmak için 3 sebep söyler misin :) 

  • Otosansür uygulama ihtiyacı duymamak. 
  • Genç sanatçılar ile dayanışma hissini tatmak.
  • Üretim sürecinde çeşitli etkinliklerin ve tartışmaların bir parçası olmak. 

Esen kalın ! :) 

Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.