Anet Sandra Açıkgöz ile Söyleşi Yaptık!

19.07.2024

#GençSanatçıFonu 2023 dönemi yararlanıcısı Anet Sandra Açıkgöz ile GSF üzerine konuştuk. ✨

"Füg" Video, 2023


Seni biraz tanıyabilir miyiz? 

Merhaba, ben Anet Sandra. 1994 İstanbul doğumluyum. Sakarya Üniversitesi Resim bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul’a dönüp sanatçı asistanlığı yaptım. Bu süre zarfında kurum ve sanatçı ilişkilerini yakından görme fırsatım oldu. Şu an yine aynı üniversitenin resim programında yüksek Lisans eğitimimi sürdürmekte, tez çalışmam kapsamında üretimlerime devam etmekteyim. Bu süreçteki üretimlerim kendi geçmişim ve deneyimlerimden izler taşımakta ve hafıza kavramının etrafında şekillenmekte. Dolayısı  disiplinler arası bir yaklaşım ile ürettiğimi bunun kimi zaman video, enstalasyon veya mekâna özgü bir üretim olduğunu söyleyebilirim. Kavramlar ve imgeler arasındaki bağı manipülatif yollarla yeniden ele alıyor ve bir oyun alanı yaratmaya çalışıyorum.

GSF 2023 döneminde üretimler “Tanıklık” temasında yapılıyor. Projenin tema ile ilişkisinden bahseder misin?

Bu aslında girift bir ilişki. Proje; devlet şiddetinin sürekliliğini, sorumluluğun kaçış ve tekrarı üzerinden konu alan bir video projesi. Hali hazırda gündelik hayat pratiğimde üzerine düşündüğüm, ürettiğim ‘meseleler’ ile ilişkili. Tanıklık ise kelime anlamı itibari ile deneyim ile doğrudan alakalı. Dolayısı ile yaşanan her türlü felaketin sorumluluğunun reddedildiği, bir hesaplaşmaya/ yüzleşmeye gidilemediği noktada, felaketi birinci elden deneyimlemesek ve aktaramasak da sorumluluktan kaçanlara tanık olduğumuzu ve bu kaçışın sonuçlarını birinci elden deneyimlediğimizi söylemek mümkün.

Açılış etkinliği nasıldı? Sürece katkısı oldu mu? 

Açılış etkinliklerinde beklediğimden daha sıcak ve samimi bir ortam vardı. Bu çekinmeden paylaşmayı, sorgulamayı, birlikte düşünmeyi ve üretmeyi de beraberinde getirdi. Kusursuz değildik ve bunu saklama gereği duymadık çünkü ayıplanmadığımız, birlikte öğrendiğimiz eğitici bir sürecin parçası olduğumuzu hissedebildik. Deneyimlerimizin eksik kaldığı yerde yararlanıcı olan diğer arkadaşlarla yardımlaşmak ve kolektif bir yapının içerisinde bulunduğunu hissetmek çok kıymetliydi. Yine proje sürecinde katılımcılar ve Alikev ekibi ellerindeki imkanları paylaşmakta oldukça cömertti.

GSF’de sanatçılar için ne gibi fırsat ve imkanlar görüyorsun?

Genç sanatçıların birçoğu kendi imkanları dahilinde, kaynak eksiliğinden dolayı birtakım projelerini hayata geçirmekte zorlanıyor. Elbette hayalini kurduğunuz ve kâğıt üzerinde hazır olan projenizi hayata geçirme fırsatını yakalamış olmanız ve Karşı Sanat gibi bir kurumda izleyiciler ile buluşması bu noktada çok büyük bir önem taşıyor. Ancak ben bunun yanında genç sanatçıların haklarının gözetilmesinin ve şeffaf bir iletişim imkânının da oldukça önemli bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Genç Sanatçı Fonu bu açık iletişimi deneyimleyebileceğiniz bir imkân sunuyor.

Daha önce kurumlarla çalışma (sergi, yarışma, hibe vb. şekillerde) deneyimin oldu mu? Paylaşmak ister misin?

Daha önce kurumlarla çok sık olmasa da ilişki deneyimim oldu. Bu sağlıklı iletişimi daha önce bağımsız bir toplulukta deneyimlediğimi söyleyebilirim. Ancak oradaki motivasyon buradakinden çok daha farklıydı çünkü bir topluluktu. Çıkar çatışmasının olmadığı ve dayanışmanın öneminin farkında olan insanların bir arada güç bulduğu bir yerdi. Bunun kurumlarda pek rastlanan bir ilişki biçimi olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden resmi bir kurumdan, Alikev’den bu sağlıklı iletişim dilinin nasıl kurulması gerektiği konusunda pek çok şey öğrendiğimi ve bundan sonraki ilişkilerimde beklentilerimi şekillendireceğini belirtmem  gerekir. 

GSF’ye başvurmak için 3 sebep söyler misin :) 

Yatay ilişki nasıl olur henüz deneyimlemediyseniz Sizin haklarınızı gözeten ve bu hakları kullanmanızı bekleyen bir kurum ve kuruluşa denk gelmediyseniz sizinle benzer sıkıntılar yaşayan ve benzer çözümler arayan insanlarla tanışmak, deneyimlerinizi paylaşarak çoğaltmak isterseniz mutlaka başvurun ????Bizden Haberler

Kadıköy Ofisi: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. 2/5 Kadıköy - İstanbul [email protected]
© 2024 ALİKEV GSF. Her hakkı saklıdır. Yasal Şartlar
Bu web sitesi, ELELE DESTEK Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla ALİKEV'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.