GSF 2022 Yararlanıcıları Ozan Alp Hiçyılmaz ve Pırıltı Onukar ile Söyleşi yaptık!

28.01.2023

#GençSanatçıFonu 2022 dönemi yararlanıcısı Ozan Alp Hiçyılmaz ve Pırıltı Onukar ile GSF üzerine konuştuk. 

Pırıltı, 2016 yılında Vassar College’da Felsefe bölümünden mezun olduğu lisans eğitimini okulun Sanat Tarihi, Video Art, Heykel ve Tiyatro bölümlerinde aldığı derslerle şekillendirdi. 

2016 yılından beri tiyatro, sinema ve performans sanatları alanlarında felsefenin sanat ile icra edilebileceği bir alan yaratmaya çalışıyor.

Ozan, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi illüstrasyon bölümü son sınıf öğrencisi. İlk kişisel sergisini  "nisyan(unutan)" adıyla 2019 yılında gerçekleştirdi., En son 2022 yılında Zenofobi ve Doğal Malzemeler sergilerinde yer aldı. Eser üretimlerinde insanın gerçekliğini, bireyin bilinçdışı ile karşılaşmalarını sorguluyor.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Ozan ve Pırıltı kimdir? Bu aralar neler yapıyorsunuz?

Pırıltı performans sanatları, zeytin ve çeviri ile ilgilenmektedir. Bu aralar Amsterdam Üniversitesi’nde bu pratiklerini araştırdığı bir yüksek lisans programındadır. 

Ozan Alp öyküler, mitler ve insan doğasıyla ilgilenmekte ve eser üretimlerinde bunlardan ilham almaktadır. Son zamanlarda İzmir’de doğal malzemelerden boya üretmek ve animasyon projesi üzerine çalışmaktadır.

Pırıltı ve Ozan 2019 sonbaharından beri ALİKEV GSF sergisinde gösterecekleri “Süveydâ” projesi üstünde çalışmaktadır.

 

GSF 2022 döneminde üretimler “Iskalamak” temasında yapılıyor. Projenin tema ile ilişkisinden bahseder misiniz?

Iskalamak, bir hedefin ıskalanması, tutturulamaması ve genel bir başarısız olma hâli ise modern insan, başarılı olma ve hedefi tutturma işi yüzünden kendi anlamını ıskalamaktadır. Bize göre, bir şey tutturulduğunda başka bir şey ıskalanmaktadır. Kişi, kendi varlık iddiasını bu yarımlığını ne ile tamamlanacağının tercihiyle ortaya koyar. Bu tercihlerle kişi, ya toplum içinde işiyle edindiği konumuyla ya da kendi anlamını seçerek bütüne karşı uyumsuzluğuyla tanımlanır. “Süveydâ” adlı projemiz bu ara(f)dalık hâlini bir animasyon film ve çokduyuya hitap eden bir yerleştirme ile sorgulamaya çalışacaktır. 

 

Açılış etkinliklerinin sürece katkısı oldu mu? Proje süreci nasıl gidiyor, beklediğiniz gibi mi, çalışmanızda değişiklikler oldu mu? 

Açılış etkinlikleri, Alikev’i tanımak ve GSF içerisinde bulunan diğer insanlarla tanışmak konusunda faydalı oldu. Üretim süreci yoğun ama farklı konularda deneyim kazanmak konusunda da öğretici geçmekte.

 

GSF’de genç sanatçılar için ne gibi fırsat ve imkanlar görüyorsunuz?

GSF fonu, ilk başvurduğumuzdan beri bizi çok heyecanlandırıyor. Bizler günümüzün başarı hırsları içinde bu işimizi öylesine bir yerde sergilemek yerine çağdaşlarımızla birlikte, bizlere bu alanı açan ALİKEV’in parçası olarak gerçekleştirdiğimiz için çok sevinçliyiz. Hayalleri olan gençler için ekonomik kaygıların ne denli büyük engeller olduğu düşünülürse bu gibi bursların artması Türkiye’de sanatın da gelişmesini sağlayabilir. Hem fonun, hem de yıllar içinde gerçekleşecek olan GSF sergilerinin kendi topluluklarını oluşturabilmelerini, oluşturmakta olduğumuz kültürün ve anlattığımız hikayelerin daha sonraki katılımcılara da yol göstermesini umarız. 

 

Daha önce kurumlarla çalışma (sergi, yarışma, hibe vb. şekillerde) deneyiminiz oldu mu? 

Evet. Bizce kurumlar genç sanatçılara güvenmeli ve alan açmalı. Gençleri henüz “olmamış” deneyimsiz bir alt grup olarak görmek yerine kendi benlikleri ve deneyimleriyle toplumun parçası olduğunu unutmamalı, güdülecek gençler beklemek yerine ses çıkarmaya korkmayan gençler olmasından gurur duymalı ve gençlerin bir araya gelip başka jenerasyonlarla da eş düzlemde buluşup fikir paylaşabilecekleri alanları açmalılar. 

Blog Yazıları

Haberler & Güncel Bilgiler

İletişim

Her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bekleyin...